Namangan viloyati
Uchqo`rg`on tuman
Xalq ta’limi bo‘limiga qarashli
33-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabning Informatika va axborot texnologiyalar fani o‘qituvchisi
Madraximov Rasul Kuchkarovichning
11-sinflar uchun “PhotoShop – rastrli grafik muharririda tasvir bo`lagini ajratib olish” mavzusida yozgan bir soatlik dars ishlanmasi
Sana: 28.10.2019
Sinf: 11-A
O‘quv fanning nomi: INFORMATIKA VA AXBOROT TEXNOLOGIYALARI
3-DARS. PhotoShop – rastrli grafik muharririda tasvir bo`lagini ajratib olish
Darsning maqsadi:
ta’limiy: O‘quvchilar PhotoShop rastrli grafik muharriri haqida ma’lumotga
ega bo‘ladi va tasvir bo‘lagini ajratib olishni biladi, uning imkoniyatlarini bila oladi, interfeys va menyular bandlari, bo‘limlari bilan tanishadi, ilova palitralarini boshqara oladi. (FK1, FK2).
tarbiyaviy: O‘quvchilarda guruhlarda ishlaganda bir-birini tinglash, hurmat
qilish, o‘zaro fikr almashish madaniyatini shakllantirish bo‘yicha sharoit yaratish
(TK1, TK2, TK3)
rivojlanturuvchi: o‘quvchilarda AKT kompetentlikni shakllantirish orqali
ularda ilmiy texnikaviy qobiliyatlarni rivojlantirish uchun sharoit yaratish (TK6)
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi.
Darsda foydalaniladigan turli xil metodlar: aqliy hujum, “juftini top”, “o‘yla, izla top!”, hamkorlikda ishlash, guruhlarda ishlash, yakka tartibda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: texnik vositalar, ko’rgazmali va didaktik materiallar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
O‘tilgan mavzuni takrorlash va uy vazifani tekshirish
|
12 daqiqa
|
Yangi mavzuni yoritish
|
10 daqida
|
Mavzuni mustahkamlash
|
16 daqiqa
|
Baholash va darsni yakunlash
|
3 daqiqa
|
Uyga vazifa
|
1 daqiqa
|
1.Tashkiliy qism:
Kartochkalar yordamida o‘quvchilarni 3 ta guruhlarga bo‘lish (O‘quvchilar
eshikdan kirishlarida kartochka oladilar. Kartochkadagi rasm asosida guruhga ajratilgan joyga joylashadilar);
Salomlashish.
Tanishish (O‘quvchilar partaning ustida turgan nomerlangan kompyuter
rasmi monitoriga o‘z ismlarini yozadilar) o`quvchilar tanlab olgan kartochkalar bo`yicha quyidagi tasvirlar qo`yilgan o`rinlarga borib joylashadilar.
d) Har bir o‘quvchiga bittadan o‘z-o‘zini baholash kartochkasi beriladi. Har bir
savolga javob uchun 1 balldan berib boriladi. Guruhga berilgan topshiriq esa 3 ballik tizimda baholanadi. O‘quvchilar o‘zlari haqqoniy ravishda o‘zlarini baholab boradilar. O‘qituvchi alohida nomerlangan A3 qog‘ozda o‘quvchilarning ishtirokini o‘ziga belgilab boradi.
Davomatni aniqlash
e)5ta tashabbus haqida o‘quvchilar bilan fikr almashish. Grafik dizaynerlik
kasbi orqali bitiruvchilarni kasbga yo‘naltiish.
|